Wpływ wentylacji na zdrowie
Zamknij oczy i weź głęboki wdech… co czujesz? A co chciałbyś czuć? Jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach ma ogromny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego ciągłą wymianę. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza, a wpuszczanie do wnętrz świeżego, o dużej zawartości tlenu pomaga nam się bardziej skoncentrować lub lepiej wypocząć.
Rola wentylacji w budynkach
Wentylacja to po prostu stała wymiana powietrza w pomieszczeniach, która odprowadza na zewnątrz powietrze zanieczyszczone dwutlenkiem węgla, a wprowadza do środka takie bogate w tlen. Niestety, jej rola często bywa niedoceniania i zapominamy o tym, że sprawna i czysta wentylacja ma znaczenie zarówno dla budynku, jak i dla nas samych. W jaki sposób?
Oczyszczanie powietrza – główne zadanie wentylacji
Stwierdzenie, że wentylacja wpływa na zdrowie wcale nie jest przesadzone. Poprzez usuwanie z powietrza szkodliwych substancji i lotnych zanieczyszczeń (pleśń, grzyby, alergeny, pyłki) przywraca korzystny dla człowieka mikroklimat. Stała wymiana powietrza jest gwarancją tego, że do Twoich płuc nie dostanie się tyle szkodliwych drobnoustrojów. To ważne, bo długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy nawet nowotwory płuc.
Kreowanie mikroklimatu – temperatura, wilgotność
Stała wymiana powietrza wymuszona przez wentylację to także filtracja na odpowiednim poziomie oraz osuszanie. Oznacza to nic innego, jak wsparcie w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza (od 40 do 60%) oraz temperatury (od 18 do 22 stopni Celsjusza). W takich warunkach człowiek czuje się najlepiej – wydajnie pracuje i komfortowo wypoczywa. A to, jak wiemy, ma równie istotne znaczenie.
Aby wentylacja pomogła Ci w stworzeniu odpowiednich warunków bytowych, sama powinna być czysta i sprawa. Dlatego istotne jest regularne czyszczenie wentylacji.
Zdrowy sen, wydajna praca dzięki wentylacji
Dobry sen pozwala wypocząć po całym dniu i zebrać siły na kolejny. Gdy w sypialni panują kiepskie warunki (suche powietrze, zbyt wilgotne powietrze, chwiejne temperatury itd.), wtedy nie ma mowy o spokojnym, wartościowym śnie. Nie chcesz wstawać rano z bólem głowy? Zadbaj o jakość powietrza w pokoju. Liczne obserwacje sugerują, że odpowiednia wentylacja może poprawić jakość snu poprzez regulację temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, co sprzyja komfortowemu i spokojnemu odpoczynkowi.
Nie tylko dla człowieka – wentylacja dobra dla budynków
Wentylacja ma również istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, ale jest równie ważna dla kondycji budynków. Gdyby nie ona, pojawiałby się i powracał problem z wilgocią (skraplająca się woda na szybach) oraz grzybem i pleśnią (czarne plamy np. za meblami). Drewno – wykonane z niego posadzki, schody czy elementy wyposażenia też mogłoby ucierpieć. Puchnięcie pod wpływem wilgoci czy pękanie w efekcie wysuszania to tylko niektóre ze skutków słabej wentylacji.