Dlaczego należy czyścić wentylację regularnie?
Wentylacja odpowiada za ciągłą i sprawną wymianę powietrza w budynkiem i poza nim. To bardzo ważne dla zapewnienia użytkownikom komfortu oraz dobrych warunków do życia czy pracy. Aby dostęp do świeżego powietrza był niczym nieskrępowany, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji. Zobacz, dlaczego jest to takie ważne, i w jaki sposób trzeba wykonywać prace, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.
Regularne czyszczenie wentylacji
Ważne jest regularne czyszczenie wentylacji, w której wnętrzu mogą rozwijać się drobnoustroje, wilgoć, a nawet gromadzić się trujące, szkodliwe dla zdrowia gazy. Bieżąca konserwacja sprawia, że wnętrze kanałów jest czyste i wolne od blokad, dlatego wentylacja może działać sprawnie, na maksymalnych obrotach. To bardzo ważne, bo jakiekolwiek zakłócenia mogą powodować np. cofanie się tlenku węgla z kominów, a ten jak wiadomo poważne zagraża zdrowiu i życiu ludzi.
Mniej zanieczyszczeń i mniej wilgoci to także gwarancja utrzymania kanałów wentylacyjnych w dobrej kondycji. Będą one bardziej odporne na procesy korozyjne czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu harmonogramu prac. Te powinno się wykonywać minimum raz w roku.
Metody czyszczenia wentylacji
Do czyszczenia wentylacji używamy różnych metod oraz narzędzi. W zależności od skali zabrudzeń i efektu, jaki chcemy uzyskać stosuje się:
- czyszczenie mechaniczne – do jego przeprowadzenia wykorzystuje się szczotki oraz roboty do czyszczenia wentylacji. Te, po wprowadzeniu do kanału, starannie oczyszczają jego ścianki, nie tylko wyłapując pojedyncze zabrudzenia, ale też neutralizując je. Zdalne sterowanie sprawia, że wygodnie można manewrować urządzeniem. Z kolei do pionowych kanałów wentylacyjnych zaleca się używanie ręcznych szczotek obrotowych. Ważne, aby po wymieceniu usunąć je na zewnątrz przez drzwiczki rewizyjne, by nie doszło do ponownego zanieczyszczenia przewodu,
- czyszczenie środkami dezynfekującymi – to ważny element procesu czyszczenia, który pozwala zneutralizować szkodliwą dla zdrowia pleśń, zarodniki grzybów czy bakterii. Ich obecność w wentylacji nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie, dlatego trzeba się ich pozbyć. Wystarczy spryskać wnętrze kanałów specjalnym biobójczym środkiem do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych, a potem dokładnie przewietrzyć, pozbywając się drażniącego zapachu alkoholu.
Powyższe prace warto zlecić doświadczonym specjalistom, dysponującym odpowiednim doświadczeniem oraz sprzętem do prac ręcznych oraz mechanicznych.