Czyszczenie wentylacji w biurowcach/biurach
Obiekty biurowe podlegają ścisłym regulacjom, jeśli chodzi o przepisy BHP. Powinny być kontrolowane, co na zarządcach wymuszają przepisy polskiego i europejskiego prawa. Dotyczy to również czyszczenia wentylacji, która może okazać się siedliskiem bakterii i grzybów. Pleśń w przewodach wentylacyjnych, podobnie jak zalegający zbity kurz to po pierwsze powód, dla którego pogarsza się jakość powietrza, a po drugie przyczyna spadku wydajności, a nawet awarii układów.
Jak wygląda czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie wentylacji przebiega dwukierunkowo. Dla uzyskania najlepszych rezultatów trzeba połączyć dwie techniki – czyszczenie ręczne z pomocą odpowiedniej szczotki lub odkurzacza oraz czyszczenie chemiczne.
Czyszczenie mechaniczne można wykonać za pośrednictwem robota do czyszczenia wentylacji, który jest częściowo zautomatyzowany i obsługiwany w pełni zdalnie. Dzięki temu dociera do trudno dostępnych miejsc, a obsługująca go osoba ma znacznie ułatwione zadanie, bo nadzoruje pracę z ziemi.
Dezynfekcja wentylacji jest niezwykle istotna, bo pozwala pozbyć się zabrudzeń, grzybów, bakterii i pleśni również z trudno dostępnych. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się skuteczne środki biobójcze. Zazwyczaj mają one duże stężenie, co oznacza, że po aplikacji powinno się dokładnie wywietrzyć instalację i pomieszczenia, zanim z powrotem wrócą do nich ludzie.
Czyszczenie wentylacji a przepisy BHP
Okazuje się, że czyszczenie wentylacji w biurze nie jest wyłącznie dobrą wolą właściciela czy zarządcy budynku. To czynność obowiązkowa, która jest regulowana przepisami polskiego i europejskiego prawa. Obecnie w Polsce głównym dokumentem, którym trzeba się sugerować jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Odnosi się on także do obiektów użytkowych, w tym biur.
Zgodnie z przepisami czyszczenie powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, dwa razy do roku (w przypadku wentylacji spalinowych przy instalacji gazowej) oraz nawet cztery razy w roku (w przypadku pieców na opał stały).
Z uwagi na to, że czyszczenie wentylacji jest bardzo pracochłonne, wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, prace powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Czasem napotykają oni na takie problemy jak ograniczony dostęp lub brak dostępu do przewodów czy niewłaściwe zabezpieczenie. To zdarza się zazwyczaj w starszych obiektach, które nie są dostosowane do współczesnych standardów budowlanych i architektonicznych.